Studija ukazuju da nedostatak magnezijuma dovodi do hiperemotivnosti, kao i anksioznosti i impulsivnosti. Stoga navode istraživači postoji veza između nedostatka magnezijuma i neuroticizma, osobine ličnosti povezane sa negativnim emocijama. Međutim, suplementacija magnezijuma može povećati snagu i vitalnost organizma
Da li ste u poslednje vreme pod stresom i preplavljeni anksioznošću? Možda ćete biti iznenađeni kada saznate da vam uobičajeni mineral kao što je magnezijum može pomoći da smirite um i da se osećate bolje. Magnezijum je neophodan za brojne telesne funkcije i igra veliku ulogu u upravljanju stresom. I zato nedostatak magnezijuma može da bude okidač i da izazove anksioznost. Osim borbe protiv anksioznosti, ovaj vitalni mineral ima niz drugih prednosti, kao što je unapređenje zdravlja srca, pomaže da bolje spavate i sprečava zatvor.
Koja je veza između magnezijuma i anksioznosti?
Magnezijum, mikronutrijent ima brojne važne uloge, a jedna od njih je upravljanje stresom.
„Anksioznost je često povezana sa strahom i značajno utiče na kognitivne funkcije i odgovor na ponašanje. Postoji veza između zaliha magnezijuma u telu i anksioznosti”, objašnjava psiholog Anu Goel.
Međutim, i dalje su potrebna mnoga detaljna ispitivanja da bi se podstakla suplementacija magnezijuma.
„Utvrđeno je da suplementacija magnezijuma ima sve manji efekat na opštu anksioznost”, objašnjava dijetetičar Garima Gojal za Health Shots.
Magnezijum za anksioznost: kako pomaže?
Postoje naučni dokazi koji ukazuju da magnezijum pomaže u smanjenju anksioznosti. Osim u ovom slučaju može pomoći i kod drugih stanja.
1. Reguliše nivo kortizola
Kortizol je hormon stresa, koji ako potraje može izazvati depresiju i anksioznost. Magnezijum pomaže u smanjenju nivoa kortizola i na taj način smanjuje stres.
„Kada imate nedostatak magnezijuma, telo oslobađa velike količine kortizola. Ovo utiče na naše druge hormone. To može dovesti do toga da se osećamo slabo i depresivno. Isto važi i za anksioznost”, kaže Goel.
2. Utiče na neurotransmitere
Mozak ima ekscitatorne i inhibitorne neurotransmitere. Održavanje ravnoteže između njih može vam pomoći da bolje upravljate stresom i anksioznošću.
„Magnezijum, na neki način, pomaže u održavanju ravnoteže i čak može da izazove inhibitorne neurotransmitere kako bi sprečio pogoršanje anksioznosti”, kaže Goel.
3. Pomaže u poboljšanju funkcija mozga
Dodatak magnezijuma pomaže u funkcijama mozga koji smanjuje stres. Pozitivno utiče na deo mozga koji se zove hipotalamus. Ovaj deo je odgovoran za stres i reguliše rad hipofize i nadbubrežne žlezde i tako magnezijum smanjuje anksioznost.
Šta je nedostatak magnezijuma?
Nedostatak magnezijuma se javlja kada su u telu iscrpljeni nivoi hranljivih materija. Studija navodi da šezdeset osam procenata Amerikanaca i 72 procenta odraslih Francuza dnevno konzumira manje od preporučenih nivoa magnezijuma u ishrani. Međutim, nedostatak zbog neadekvatnosti u ishrani je prilično retkost.
„Simptomi nedostatka uključuju mučninu, povraćanje, glavobolju, anoreksiju, slabost mišića, grčeve i drhtavicu, mentalnu konfuziju, promene ličnosti i halucinacije“, kaže Gojal.
Koji su najbolji oblici magnezijuma za anksioznost?
Postoji nekoliko oblika dodataka magnezijumu kao što su magnezijum citrat i magnezijum glicinat. Međutim, ne postoje naučni dokazi iza kojih oblika magnezijuma je idealan za anksioznost. Uprkos prednostima magnezijuma u upravljanju stresom, možda nije preporučljivo da ga konzumirate bez odgovarajućeg medicinskog saveta, a najbolja opcija da sprečite nedostatak i obezbedite bolje mentalno zdravlje jeste da unosite adekvatan magnezijum iz hrane.
„Optimalna količina magnezijuma potrebna vašem telu je 440 mg/dan za odrasle muškarce i 370 mg/dan za odrasle žene”, objašnjava Gojal.
Kako do magnezijuma iz hrane?
Možete dobiti adekvatan magnezijum kroz svoju ishranu tako što ćete uključiti hranu kao što su lisnato povrće, avokado, tamna čokolada, mahunarke, integralne žitarice, orasi i semenke. Ove namirnice su dobre za smanjenje stresa i anksioznosti, kao i za opšte blagostanje. Hrana bogata magnezijumom takođe pomaže i boljem zdravlju srca i kontroli nivoa šećera u telu.
Neželjeni efekti magnezijuma
Iako bi uzimanje magnezijuma za anksioznost moglo biti korisno, postoje neki neželjeni efekti magnezijuma kojih morate biti svesni. Toksičnost magnezijuma je stanje koje je uzrokovano prekomernom upotrebom lekova koji sadrže magnezijum. Pored toga, višak magnezijuma može izazvati značajne neželjene efekte kao što su oštećenje bubrega, dijareju, dehidraciju, slabost mišića, mučninu, povraćanje, nejasan govor i dvostruki vid.
Izvor: magazin.politika.rs