OVAKO BI IZGLEDAO NUKLEARNI RAT: Rusija ispaljuje rakete, u roku od nekoliko sati Evropa je uništena (VIDEO)

Pretnja od nuklearnog rata je čini se sve bliža, nakon odluke američke administracije da dozvoli Ukrajini da gađa duboko u rusku teritoriju zapadnim oružjem i nakon što je Rusija zvanično usvojila novu nuklearnu doktrinu, prema kojoj je snizila prag za korišćenje nuklearnog oružja.

Pojedine zemlje u Evropi su već podelile brošure sa uputstvima u slučaju eskalacije rata u Ukrajini  i straha od najgoreg. Stručnjaci uveliko kalkulišu o tome kako bi mogao da se odvija eventualni nuklearni rat.

Pre sedamdeset devet godina, Sjedinjene Američke Države testirale su prvu nuklearnu bombu u Novom Meksiku, a zatim su upotrebile jednu za uništavanje Hirošime i drugu za uništavanje Nagasakija. Iako su bile razorne, te atomske bombe su male u poređenju sa današnjim standardima, s obzirom na to da je svaka imala samo desetinu eksplozivne snage tipičnih bojevih glava koje sada koriste rakete, podmornice i avioni nekoliko zemalja. Na sreću, nuklearno oružje nije upotrebljavano u borbi od bombardovanja Japana, ali je rizik od nuklearnog rata oscilirao tokom Hladnog rata. Sjedinjene Američke Države i Rusija napustile su dugogodišnje sporazume o kontroli nuklearnog naoružanja, počele da razvijaju nove vrste nuklearnog oružja i proširile okolnosti u kojima bi mogle da ga upotrebe.

Dok traje sukob Rusije i Ukrajine traje i pretnja njegovog širenja na čitavu Evropu, ali i SAD i druge članice NATO pakta. Bez obzira na to kako bi nuklearni sukob mogao da započne, on bi mogao vrlo brzo da eskalira iz lokalne katastrofe u globalnu.

Kako bi ilustrovao kako bi se to moglo dogoditi, Program za nauku i globalnu bezbednost Univerziteta Prinston (SGS) razvio je simulaciju koja prikazuje verovatnu korak-po-korak eskalaciju nuklearnog rata između NATO i Rusije, a prva na udaru bi bila Evropa.

Istraživači Programa za nauku i globalnu bezbednost (SGS) koristili su nezavisne procene trenutnih pozicija nuklearnih snaga SAD-a i Rusije, planova nuklearnog rata i ciljeva nuklearnog oružja. Simulacija je takođe podržana opsežnim skupovima podataka o trenutno raspoređenim nuklearnim bojevim glavama, njihovim razornim potencijalima i mogućim ciljevima za određeno oružje.

Detaljna analiza obuhvatila je i redosled borbenih operacija, procenjujući koja oružja pogađaju koje ciljeve, kojim redosledom i u kojoj fazi rata, kako bi se prikazala evolucija nuklearnog sukoba od taktičkog, preko strateškog, do faze gađanja gradova.

Procene pokazuju da bi više od 90 miliona ljudi bilo mrtvo ili povređeno u prvim satima sukoba.

Autor: Nova.rs

Foto: Ilustracija/ Freepik.com/AI