Iako je slovilo da je upotreba “Sky” aplikacije za mobilne telefone za koju su svi sa druge strane zakona mislili da predstavlja totalno bezbedni način komunikacije, te su je upravo zbog toga masovno koristili, a zahvaljujući istražnim postupcima i kooperativnom radu internacionalnih čuvara zakona, na hiljade je onih koji su zbog “Skaja” završili iza rešetaka.
Međutim, glavnim gradom Austrije šire se glasine, da bi upravo ovde u centru Evropske Unije gde se u ovdašnjim zatvorima nalazi veliki broj zatvorenika “palih” upravo zbog dokaza prikupljenih sa “Skaja”, moglo da dođe do značajnih promena, ne samo u pojedinim slučajevima, već u globalnom percipiranju tih slučajeva.
Na tragu glasina da je došlo ili da pak da dolazi do promena u pravosuđu Austrije kada su osumljičeni koji su završili u ovdašnjim zatvorima zbog kriminalnih radnji, a za čije slučajeve su korišćeni dokazi upravo sa “Sky” telefona, dovelo nas je do advokatske kancelarije „Thorstensen Frank, Rechtsanwalt & Rechtsanwältin in Kooperation“ iz Beča gde smo razgovarali sa advokatom dr Svenom Rudolfom Torstensenom (Dr. Sven Rudolf Thorstensen).
Koliko ima istine u glasinama da bi mnoge optužnice u Austriji mogle da padnu kada su u pitanju slučajevi koji su završili iza rešetaka, a protiv kojih su glavni dokazi njihovog kriminalnog delovanja prikupljeni sa Sky aplikacije?
Donedavno je bečko javno tužilaštvo moglo lako da koristi SKY ECC razgovore kao dokaz u krivičnom postupku. Prvi put smo uspeli da ubedimo Vrhovni sud da ova neograničena upotreba nije moguća. Umesto toga, prvostepeni sudovi, odnosno krivični sudovi, moraju prvo da saznaju na koji način su te podatke prikupile francuske vlasti. Ako se ispostavi da je korišćen savezni trojanac, onda se ovi SKY ECC podaci ne mogu koristiti kao dokaz u Austriji.
To se odnosi samo na osumljičene čiji su procesi u toku, a ne na one koji su priznali krivicu i koji su u procesu odsluženja zatvorske kazne?
To je tačno. Kada osumnjičeni prizna krivicu, to priznanje je dovoljno. U takvim slučajevima nemože se ništa više učiniti. Međutim, ako još uvek nije priznao i osuđen je isključivo na osnovu SKY ECC prepiske, onda može ponovno da se otvori postupak. Međutim, u ovom trenutku je važno da napomenemo da prvo moramo da dokažemo da su Francuzi koristili federalni trojanac za prikupljanje SKY ECC prepiske. Ovo će sada biti predmet mnogih postupaka. Na sreću, imamo dokumente koji to dokazuju.
Da li imate informaciju koliko je takvih slučajeva koji potiču sa prostora Zapadnog Balkana, odnosno Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije… a koji se nalaze u ovdašnjim zatvorima?
Prema mojoj ličnoj proceni, u Austriji se nalazi znatno više od 1.000 ljudi koji su trenutno u zatvoru zbog SKY ECC-a.
Za koja krivična dela su najčešće osumnjičeni oni koji su se našli iza rešetaka, da li se sprovodi ekstradicija u njihove matične zemlje i u kojim slučajevima?
U većini slučajeva u pitanju je trgovina narkoticima. Ekstradicija se obično vrši nakon 1/3 izdržane kazne.
Ukoliko bi došlo do izemena zakona to bi dovelo do tektonskih pomeranja u pravosuđu, da li imate moralnu dilemu jer bi takve oslobađajuće presude dovele do toga da se ipak na slobodi nađu osobe iz kriminallnog miljea?
Živimo u ustavnoj državi. U Austriji zakon važi za sve podjednako. Zastupam interese svojih klijenata. Oni takođe imaju pravo na korektan tretman u skladu sa zakonima ove zemlje.
Više informacija o ovome možete naći na našem jeziku (BKS) klikom na sajt: https://skyecc.at/
E-Mail: office@ra-thorstensen.at
WhatsApp: +43(0) 664 261 6551
Mo-Fr: 09:00 Uhr – 18:00 Uhr
Radno vreme: Pon.-petak: 09:00 – 18:00
Adresa: Neustiftgasse 3/7 – AT | 1070 Wien
Šta je zapravo Sky aplikacija, na koji način radi i za koga je napravljena?
IT stručnjak i predsednik OpenLink Grupe Miloš Jovanović objasnio je još 18. Aprila 2022. u intervjuu za N1 Beograd zašto je ovaj „tehnološki ekosistem“, koji je razvijen za komercijalnu upotrebu, postao tako privlačan.
„Firma koja je razvila Sky aplikaciju legalno je poslovala u Vankuveru u komercijalne svrhe i njene usluge mogao je da koristi bilo ko, dok FBI nije zatvorio kompaniju i ukinuo platformju pošto je aplikacija postala popularni kanal komunikacije među kriminalcima.
Jovanović je dalje objasnio da je Sky ECC bio zatvoreni tehnološki ekosistem, za čiju upotrebu je bilo potrebno da se od te kompanije kupi mobilni telefon, SIM kartica od određenih američkih provajdera i na kraju uplati pretplata u iznosu od 600 do 2.200 dolara, u zavisnosti od vremenskog perioda korišćenja.
Kada se ovi uslovi ispune, kupac poštom dobije uputstvo za upotrebu, kreira nalog i koristi aplikaciju kao i bilo koju drugu koju koristimo za komunikaciju. S druge strane veze mora da bude osoba koja takođe ima Sky telefon i aplikaciju.
Jovanović je tada istakao da je ova aplikacija imala određene specifičnosti, poput toga da u mobilnom telefonu bude sakrivena kao kalkulator, a da sadržaj komunikacije bude automatski izbrisan kada se unese pogrešna šifra.
On je dalje dodao da je kod ove aplikacije ključan bio algoritam za šifrovanje. Kako je istakao, u komunikacionom smislu je bio dosta kraći, a zaštita nije mogla da se probije komercijalnim sredstvima dekripcije. Upravo to je ovu aplikaciju učinilo popularnom kod kriminalaca.
Međutim, FBI je zatvorio kompaniju, a Sky zamenio svojom aplikacijom ANOM, zahvaljujući čemu je bio u mogućnosti da presreće komunikaciju. (Izvor: N1 Beograd)
Tekst: Svet Dijaspore / Svetlana Nenadovic Glusac
Foto: Ilustracija // Freepik.com/ Sven Rudolf Torstensen