OMILJENO IZLETIŠTE BEČLIJA: Upoznajte dvorac i park Laksenburg (VIDEO)

Na samo dvadesetak minuta vožnje od centra Beča, nalaze se dvorac i park Laksenburg (Laxenburg), a upravo ta blizina gradu ovu sinergiju prirode i kulturne baštine čini veoma atraktivnim izletištem za mnogobrojne Bečlije.

Najveći istorijski pejzažni vrt u Austriji!

Park dvorca Laksenburg je najveći i jedan od najvažnijih pejzažnih vrtova u Austriji, dok u istoriji evropske baštenske umetnosti, zauzima visoko mesto.

Lovište Habzburgovaca

Laksenburg je od 1306. godine u vlasništvu kraljevske porodice Habzburg koja je celo područje koristila u svrhu lovišta. Na starim kartama, nazivi polja „Reiherbeize“ i „Dendelgarten“ svedoče o lovačkim aktivnostima tog doba.

U to vreme park nije bilo umetnički oblikovan, već je čitav teren bio prekriven gustom šumom i delimično močvarom. Jedini projektovani element bio je takozvani „Mailbahn“, koji je služio plemstvu koje je tu igralo igre sa loptom i koji je do danas sačuvan pod nazivom „Palamaygang“. Ova duga i prava staza proteže se od štala za jahanje do „Forstmeister“ kanala.

Tragovi baroka u današnjem dvorskom parku

Za vreme vladavine Marije Terezije (Maria Theresia), započeti su radovi na stvaranju parka baroknog dizajna na području južno od starog dvorca, a njega su činili „Waldstern“ sa „Dianatempel“ (Dijanin hram), današnji „Grüner Lusthaus“, „Alleestern“ i delovi „Forstmeister“ kanala.

Sin Marije Terezije, Josef II., počeo je da pretvara Laksenburg u pejzažnu baštu, delimično zadržavajući jedinstveni barokni dizajn. Tako su počeli sa stvaranjem uređenih baštenskih površina u blizini „Blauen Hof“, zatim južno od „Forstmeisterkanal-a“ takođe je stvoren romantični pejzažni vrt sa kasnije izgrađenim i još uvek očuvanim hramom „Concordia“ koji je u politički turbulentnim vremenima na prelazu iz 18. u 19. vek, ljudima koji su čeznuli za jedinstvom i harmonijom habzburških naroda, davalo nadu u bolje sutra.

Savremeni svedoci baštenske arhitekture

Od 1795. godine za vreme vladavine cara Franca II. (Kaiser Franz) počela je transformacija parka u pejzažnu baštu, koja se i danas smatra jednom od najvažnijih svedoka baštenske arhitekture početkom 19. veka u  Evropi.

Pored bogate biljne populacje, car je ovu pejzažnu baštu opremio i sa svim aspektima romantičnog istoricizma.

Naime, tako je stvorena jedinstvena celina kojia je obuhvatala planinski pejzaž, pećinu, teren za turnire i, kao veličanstvena kruna ovog lokaliteta, zamak „Franzensburg“ kao „riznica Austrije“.

Prema nekim izveštajima iz tog doba, car je lično učestvovao u dizajniranju parka, a

umetnički duh cara Franca za pejzažnu arhitekturu ostao je da živi u parku dvorca Laksenburg do danas.

Jezero Laksenburgdožvite potpuni ugođaj ploveći čamcem

U centru parka Laksenburg nalazi se istoimeno jezero, a u njegovom centru se nalazi dvorac do kog se dolazi skelom.

Međutim, kad se umorite od hodanja i kulturnog sadržaja, pravo rešenje je relaksacija na vodi.

Naime, na obali se nalazi mol na kome su privezani razni čamci i pedoline koje možete da iznajmite, te da prirodu istražite iz drugog ugla, ploveći preko mirne površine jezera i osluškujući puls prirode.

 Već je godinama vlasnik firme za iznajmljivanje čamaca: Zijad Rešić sa suprugom

GAGA I BAJA U LAKSENBURGU: Jezero kao inspiracija i domaćoj estradi

Naime, jezero Laksenburg je inspirisalo i predstavnike domaće estrade, kako izvođače, tako i reditelje koji su spotove za pesme Dragane Mirković “Ljubavi” i Nedeljka Bajića Baje “Zeleni dol”, snimili upravo ovde.

Tekst: Svet Dijaspore / Svetlana Nenadović Glušac

Fotos & Videos Copyright: Svet Dijaspore/S.N.