NE PRAVITE GREŠKU: Ovih 7 simptoma prekomernog unosa šećera upozoravaju na opasnost

Šećer je sastojak kojem retko ko može da odoli, ali njegova prekomerna upotreba može ozbiljno narušiti zdravlje. Iako prirodna slatkoća podstiče osećaj zadovoljstva i daje brz nalet energije, stručnjaci upozoravaju da se granica između umerenog uživanja i štetnog preterivanja lako prelazi.

Preporučeni dnevni unos šećera varira u zavisnosti od pola: za muškarce je devet kašičica šećera, dok je za žene šest. Glavni izvori su gazirana pića, voćni sokovi, kolači, keksi, sladoledi i druga industrijski prerađena hrana. Međutim, šećer se često krije u proizvodima koje smatramo zdravim, piše Index.hr.

Nutricionistkinja Ejmi Gudson upozorava da postoje jasni znaci koji mogu ukazivati na prekomerni unos šećera. „Ako primetite određene simptome, pokušajte da smanjite količinu dodanog šećera i fokusirajte se na obroke bogate vlaknima, proteinima i zdravim mastima. Stabilni nivoi šećera u krvi mogu pozitivno uticati na energiju, raspoloženje i opšte zdravlje“, kaže ona za Eat This, Not That.

Foto: Pexels.com

7 znakova da unosite previše šećera

U nastavku predstavljamo sedam najčešćih znakova da konzumirate previše šećera i da bi bilo najbolje da ga promenite za svoje zdravlje.

Česte promene raspoloženja

Ako se osećate emocionalno nestabilno i lako prelazite od srećnog do razdražljivog ili anksioznog, uzrok može biti ishrana sa visokim sadržajem šećera. „Nagli skokovi i padovi šećera u krvi mogu izazvati nagle promene raspoloženja“, upozorava Gudson.

Povećanje telesne težine

Prekomerna težina se često povezuje sa prekomernim unosom takozvanih praznih kalorija koje potiču iz zaslađenih napitaka i grickalica. Redovna konzumacija takvih proizvoda može doprineti povećanju telesne težine bez ikakvog stvarnog nutritivnog doprinosa.

Problemi sa kožom i akne

Ishrana bogata šećerom može da pojača upalne procese u telu i utiče na hormonsku ravnotežu, što često dovodi do izbijanja akni. „Hrana sa visokim glikemijskim indeksom stimuliše proizvodnju ulja na koži i može pogoršati stanje kože“, dodaje nutricionistkinja.

Osećaj umora i iscrpljenosti

Iako šećer može kratkoročno povećati nivo energije, on brzo opada, ostavljajući vas umornim. Ako vam često nedostaje energije i osećate se iscrpljeno tokom dana, uzrok može biti ishrana bogata šećerom.

Poremećaji spavanja

Poteškoće sa uspavljivanjem ili buđenjem usred noći mogu biti povezane sa konzumiranjem slatkiša, posebno uveče. „Šećer može ometati proizvodnju melatonina i poremetiti prirodne ritmove sna“, objašnjava Gudson.

Stalna glad i povećan apetit

Dodati šećer može poremetiti hormone odgovorne za regulisanje gladi, kao što su leptin i grelin, što otežava osećaj sitosti. To može dovesti do stalne žudnje za hranom, prejedanja i začaranog kruga u kojem se glad pojačava nakon svakog pada šećera.

Razdražljivost

Ako ste često loše raspoloženi ili vam je teško da održite strpljenje, možda biste želeli da preispitate unos šećera. Nagli pad šećera u krvi nakon slatke užine može izazvati razdražljivost i gubitak koncentracije. „Stabilni nivoi šećera u krvi doprinose emocionalnoj ravnoteži i boljem fokusu“, zaključuje Gudson.

Izvor: Danas.rs