POREZ I PINGVINIMA: Tramp uveo carinu ostrvima na kojima žive samo pingvini!

Američki predsednik Donald Tramp uveo je carinu od 10% ostrvu Heard i arhipelagu ostrva McDonald smeštenim u “nedođiji”.

Naime, reč je o ostrvima koja pripadaju Australiji, smeštenim u južnom delu Indijskog okeana, na oko dve trećine puta od Madagaskara do Antarktike. 

Pomenuta ostrva su jedno od najzabačenijih mesta na zemljinoj kugli i bez stalnih su stanovnika, ali su zato dom za veliki broj pingvina, foka i morskih ptica. Prema podacima Svetske banke, Evropska unija već primjenjuje carine prema ovim ostrvima.

Zašto ovaj potez nije apsurdan?

Iako ovaj potez na prvi pogled deluje apsurdno, uvođenje carina na nenastanjenu teritoriju nije nužno besmisleno s pravnog, političkog ili ekonomskog ugla gledano. 

Carine se često uvode automatizmom na temelju klasifikacije zemlje ili carinskog regiona, bez obzira ima li ona fizički stanovništvo ili aktivnu trgovinsku razmenu. Ako SAD uvodi univerzalne carine prema svim stranim teritorijima, onda se izbegava izuzimanje manjih entiteta.

Iako teritorija nema stanovnike, njime upravlja Australija, a ta teritorija ima ekskluzivnu ekonomsku zonu (EEZ). 

Dodatno, regioni bez carinskih barijera mogu u budućnosti da postanu uporište za offshore firmi. Recimo, neka firma može da registruje skladište i „tehnički“ od tamo izvozi robu kako bi izbegla carine iz Australije ili pak Azije.

Vlast prenesena Australiji 1947.

Ostrvo Heard otkrio je 1853. godine J.J. Heard, dok je iste godine W. McDonald otkrio tri ostrva i arhipelag. Ujedinjeno Kraljevstvo je 1908. godine prisvojilo ostrva, a 26. decembra 1947. vlast je prenesena na Australiju. 

Na Heard ostrvu je u kraćem razdoblju bila smeštena naučno istraživačka baza 1970. godine, što je bio prvi put da je ljudska ekspedicija kročila na ovo otočje nakon 1880. godine kada su na njemu boravili američki lovci na tuljane.

Svet Dijaspore / Izvor: Index.hr

Foto: Freepik.com