Novak ponovo osvojio  Vimbldon – Svi dosadašnji rekordi Novaka Đokovića

I pre produžavanja primata na Vimbldonu, Novak Đoković je pomerio teniske granice na trećem sezonskom grend slemu. Kao već mnogo puta u svojoj neverovatnoj ATP biografiji.

Čak i da nije dobio današnje finale najstarijeg i najprestižnijeg turnira na svetu, protiv Nika Kirjosa (3:1 po setovima), odnosno osvojio svoju četvrtu uzastopnu grendslemovsku krunu u Londonu (ukupno sedmu) i 21. takav trofej u karijeri, 35-godišnjak iz Beograda je i pre trećeg pokušaja da najzad savlada Australijanca zadao još par domaćih zadataka teniskim savremenicima i pokoljenjima.

Onaj vredniji tiče se broja GS finala, jer se pobedom nad Kameronom Norijem izdvojio na takvoj listi „reketaša“, pošto su njegovih (ukupno) 32 učešća u odsudnim bitkama Otvorenih prvenstava Australije, Francuske, Sjedinjenih Američkih Država i Engleske malo bolji od učinka Švajcarca Rodžera Federera (31) i drugog večitog mu rivala – Španca Rafaela Nadala (30), a mnogo više od skora penzionisanog Čeha s američkim pasošem Ivana Lendla (19), Novakovog idola iz detinjstva – Amerikanca Pita Samprasa (18)…

Još da ga subjektivno-objektivne peripetije u vezi korona virusa nisu sprečile da brani tron na Australijen openu ove zime, a onda posledično manji broj mečeva, uzrokovanih istim problemom, učinili da već u četvrtfinalu završi poslednji Rolan Garos, ta prednost bi vrlo moguće bila još ubedljivija.

Možda i posle predstojećeg US opena, mada u ovom trenutku, sa statusom nevakcinisanog stranca, nema nikakvih šansi da se takmiči „preko bare“ i u Njujorku proba da se izjednači sa odbeglim rekordnim grend slem šampionom Nadalom (22).

Koliko 35-godišnjem Srbinu leži trava Sveengleskog kluba govori i neverovatan podatak o njegovoj seriji pobeda na centralnom terenu. Osvajač Vimbldona iz 2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021. i 2022. godine do duela sa Kirjosem nanizao je 38 mečeva bez poraza na najvećoj pozornici u britanskoj prestonici.

Novinar Met Roberts vratio se daleko u prošlost i došao do podatka da je Đoković poslednji put na glavnom terenu izgubio od Endija Marija u finalu 2013. godine.

Poraz od Sema Kverija iz 2016. godine i predaja borbe Tomašu Berdihu, 12 meseci kasnije, ne ulaze u ovaj impresivan skor, jer je njihovo poprište bio teren brroj jedan.

Još luđe zvuči da ni „kralj šljake“, Rafael Nadal, u svojoj drugoj kući Parizu nije izbacio toliko rivala iz koloseka zaredom, mada je na „Filipu Šatrije“ u Parizu uzeo fascinatnih 13 titula. Kada je u pitanju Vimbldon, Đoković je ispred Helen Vilis i Rodžera Federera sa (po) 32 meča bez poraza, Bjorna Borga (23) i Martine Navratilove (22).

A, gde su tek svi dosadašnji rekordi, koji ga čine potpuno jedinstvenom pojavom u svetu „belog sporta“. Recimo, on je jedini u istoriji sedam sezona završio na vrhu ATP liste, a sa 373 nedelje provedenih na tronu nema mu ravnih ni na listi „reketaša“ s dugim vladarskim stažom u turu.

Dalje, samo je Đoković u jednom trenutku držao primat na sva četiri grend slema, tj na čvrstoj podlozi, travi i šljaci.

Takođe, niko osim njega nije uspeo da odnese pobednički ček na kraju svih turnira serije 2.000 (bodova) + svakog od devet Mastersa + ATP finalnog turnira, pa još uz to na svim tim adresama bude prvi najmanje dva puta.

Novak je najbolji svih vremena i po brojci od najmanje šest finala na svakom GS takmičenju, te po nikada zabeleženom šampionskom nizu za tzv. Završnim mastersima (2012-2015).

Pedantni statističari beleže i da je jedino njemu pošlo za rukom da pokori konkurenciju na šest Mastersa u jednoj sezoni.

Njegov potpis stoji i ispod najviše osvojenih bodova od kako je uvedena ATP lista 1973. godine (16.950), najviše Masters pobedničkih trofeja (38) i vezanih turnirskih finala u jednoj kalendarskoj godini (15).

U Novakovu impresivnu zaostavštinu ulaze i podaci da je samo on uspeo da savlada Federera i Nadala na sva četiri grend slema, pri čemu je obojicu najčešće „tukao“ kada je bilo najvažnije – u finalima.

Istorija tenisa upamtiće ga i kao aktera najdužeg grend slem finala, prvog grend slem finalu dobijenom u taj-brejku, čoveka sa najmanje izgubljenih GS polufinala, po prvoj vimbldonskoj pobedi u finalu nakon spašavanja meč lopte, najvećoj zaradi u karijeri, najviše novca prihodovanog od turnira tokom jedne sezone, najdužem spisku uzastopnih trijumfa na Mastersima…

I ko zna čemu sve još, jer bi u slučaju dobrog zdravlja mogao još nekoliko godina da vedri i oblači teniskim terenima.

Izvor: Danas.rs

Foto: Instagram /djokernole