VELIKIM KORACIMA U BUDUĆNOST: Nakon 73 godine Saudijska Arabija menja zakon o alkoholu

Zabrana alkohola u Saudijskoj Arabiji na snazi je od 1952. godine i odnosi se na sve – kako na domaće stanovništvo, tako i na strance

Saudijska Arabija poslednjih godina iznenađuje čitav svet sa kojom brzinom iz najkonzervativnije zemlje hrli u modernu budućnost. Radi prosperiteta, ona menja zakone, kao što je onaj da žene mogu same da upravljaju vozilima, a od 2026. godine počinje sa dozvolom prodaje i ograničene konzumacije alkohola kroz strogo regulisan sistem licenciranja.

Sve ovo Saudijci rade u sklopu priprema za velike međunarodne događaje čiji će domaćini biti, uključujući Expo 2030. i Svetsko prvenstvo u fudbalu 2034., prenose saudijski mediji.

Zabrana alkohola u Saudijskoj Arabiji je na snazi od 1952. godine i odnosi na sve – kako na domaće stanovništvo, tako i na strance.

Prema pisanju saudimoments.com, novi režim obuhvata otprilike 600 lokacija širom zemlje, među kojima su hoteli s pet zvezdica, luksuzna odmarališta, diplomatske zone, te turistički projekti poput Neoma, ostrva Sindalah i projekta Crveno more.

Alkohol dostupan u turističkim zonama

U dopuštenim objektima i zonama biće omogućeno posluživanje piva, vina i jabukovače, ali pića s više od 20 % alkohola – poput žestokih pića – ostaju i dalje zabranjena.

Alkohol neće biti dostupan u privatnim domaćinstvima, na javnim površinama, u prodavnicama, niti za ličnu proizvodnju, jer je politika ograničena na područja namenjena pretežno međunarodnim posetiocima i pridošlicama u njihovoj zemlji.

Prodaja će biti dozvoljena isključivo u ovlaštenim objektima, uz osoblje sa licencom i jasno definisane procedure. 

Saudijske vlasti naglašavaju da su pravila osmišljena kako bi se osigurala odgovorna konzumacija i očuvao javni red u skladu s lokalnim normama.

Zloupotrebe će se kažnjavati

Sistem licenciranja deo je nacionalne inicijative koja nosi naziv „Vision 2030“, kojom Saudijska Arabija želi da unapredi privredu i da razvije grane poput turizma, zabave i ugostiteljstva. Vlasti očekuju da će nova politika doprineti otvaranju novih radnih mesta i dovođenju stranog kapitala i međunarodnih ulaganja, posebno u sektoru ugostiteljstva i organizacije događaja.

Više svetskih hotelskih lanaca već prilagođava svoje planove uoči stupanja na snagu novih propisa.

Ipak, regulacija i nadzor ostaće ključni, a svako kršenje ili zloupotreba pravila bit će sankcionirani. Prema riječima vladinih dužnosnika, cilj je provesti ovu promjenu tako da podupre ekonomske ciljeve, a istovremeno očuva nacionalni identitet.

Svet Dijaspore/ Izvor: Avaz.ba

Foto: Freepik.com