Listovi čičoke se koriste u narodnoj medicini zbog antipiretičkih , anti-inflamatornih i analgetskih svojstava, u Kini se koriste za lečenje rana na koži, fraktura kostiju, oticanja i bola. Krtole čičoke se koriste kao narodni lek za lečenje dijabetesa u Turskoj.
Čičoka potiče iz Severne Amerike, a pripada porodici suncokreta. U mnogim delovima Zapadne Evrope i Mediteranskom regionu se koristi kao i krompir, kod nas zovu i slatki krompir. Zanimljivo je još i da je zovu jerusalimska artičoka mada nema nikakve veze sa tim povrćem, a sezona čičoka je od jeseni pa do proleća. U ljudskoj ishrani, čičoka se može koristiti sirova, tanko narendana i začinjena kao salata u koju možete dodati i drugo povrće. Kao prilog jelu koristi se kuvana ili pečena kao i krompir. U obliku brašna koristi se za izradu hleba.
Čičoka služi za industrijsku ekstrakciju inulina, polisaharida koji hidrolizom ne daje glukozu, već fruktozu. Inulin je takozvani prebiotik, sadrži fruktane, koji su hrana za korisne bakterije u crevima. Hraneći dobre crevne bakterije, moguće je da se inhibira rast štetnih bakterija i samim tim ima ulogu u prevenciji raka debelog creva i jačanju kompletnog imunog odgovora organizma. Listovi čičoke se koriste u narodnoj medicini zbog antipiretičkih , anti-inflamatornih i analgetskih svojstava, u Kini se koriste za lečenje rana na koži, fraktura kostiju, oticanja i bola. Krtole čičoke se koriste kao narodni lek za lečenje dijabetesa u Turskoj.
Razlozi zbog kojih treba konzumirati čičoku
Nutricionista Ana Todorović kaže da čičoka sadrži približno 73 kalorija na 100 grama, srednjeg je glikemijskog indeksa, tako da ne dovodi do naglog porasta šećera u krvi i mogu je koristiti i dijabetičari, sadrži dosta biljnih vlakana od kojih je najznačajniji, pomenuti inulin, koji osim što utiče povoljno na stvaranje dobrih bakterija koje štite digestivni trakt, ima slatkast ukus i idealan je zaslađivač za dijabetičare.
„Obzirom da sadrži dosta vlakana, čičoka utiče na crevnu peristaltiku i poboljšava crevno pražnjenje, utiče na smanjenje holesterola i triglicerida. Sadrži vitamine A, C, E i flavonoide koji su poznati antioksidansi koji delu protivupalno, antivirusno jačaju zaštitu od karcinoma, inflamacija. Sadrži pregršt minerala i elektrolita, naročito kalijuma, gvožđa i bakra. U 100 grama sveže čičoke je 430 miligrama kalijuma ili devet odsto od potrebnih dnevnih vrednosti, bogata je gvožđem. Čičoka sadrži i vitamine iz B grupe kao što su tiamin, folnu kiselinu (B9), piridoksin (B6), pantotenska kiselina (B5) i riboflavin (B2). 100g sveže čičoke obezbeđuje 0,2mg vitamina B1 (tiamina) što je 13 odsto od potrebnih dnevnih vrednosti. Tiamin primarno utiče na nervni sistem i rad mišića, ali i na metabolizam ugljenih hidrata te na proizvodnju želudačne kiseline. Manjak želudačne kiseline smanjuje varenje proteina što može dovesti do želudačnih bolova„, navodi sagovornica.
Salata od čičoke
Potrebno je:
300 g čičoke
4 kašike grčkog jogurta
1 kašika limunovog soka
1 kašika maslinovog ulja
mladi luk, vlašac ili crni luk
morska so
biber
Čičoku oprati, oguliti i izrendati. Preliti sokom od limuna. Dodati sitno seckan luk, pa preliti mešavinom grčkog jogurta i maslinovog ulja. Začiniti, po ukusu i dobro sjediniti.
Salata od čičoke i jabuka
Potrebno je
0, 5 kg jabuka
0, 5 kg čičoke
sok od jedne pomorandže
maslinovo ulje
Dobro oprati jabuke i čičoke, narendati, pomešati i dodati dresing od maslinovog ulja i soka od ceđene pomorandže, važno je da se salata jede pojede sveža.
Turšija od čičoke
Oprati krtole čičoke, u odgovarajući sud, najbolje zemljani ili veliki keramički koji se hermetički može zatvoriti stavlja red čičoke, red morske soli i tako neizmenično. Nalije se vodom da ogrezne, svakog drugog dana, tri puta zaredom sud sa čičokom se preokrene, a zatim svakog trećeg dana, tri puta zaredom se sud sa čičokom preokrene. Može se konzumirati 15. dana od pripreme. Najbolje uz doručak, posebno se preporučuje dijabetičarima.
Čorba od čičoke
Potrebno je:
glavica crnog luka
200 g šargarepe
100 g korena peršuna
200 g čičoke
šolja peršuna
biber, morska so
maslinovo ulje
integralno brašno
Na ulju propržiti sitno seckan crni luk, dodati ravnu kašiku integralnog brašna i još kratko propržiti, dodati očišćenu, opranu i narendanu šargarepu i isto tako pripremljenu čičoku i koren peršuna. Dodati biber, so i naliti vodu da proključa i kuvati oko 30 minuta, pred kraj dodati umućeno jaje. Aranžirati listićima peršuna.
Izvor: magazin.politika.rs