PIJETE LI DOMAĆU KAFU? Šolja kafe predstavlja 40 godina prijateljstva! (VIDEO)

Interesantan podatak za sve one kafopije koji preferiraju kafu iz džezve, pripremljenu na tradicionalni način, sve jedno sa ili bez šećera, usutu u male šoljice koje upravo i zovemo „šoljice za tursku kafu“ ili pak originalne fildžane, da upravo turska kafa ima i svoj dan – Svetski dan turske kafe!

Naime, tursku kafu je 2013. godine UNESCO prepoznao kao nematerijalnu kulturnu baštinu i od tada se tradicija ispijanja ovog toplog napitka obeležava svake godine 5. decembra, kako u Turskoj, a zahvaljujući velikoj i rasprostranjenoj turskoj Dijaspori i širom sveta.

Shvatajući ozbiljno promociju sopstvene kulturne baštine, povodom Svetskog dana turske kafe, ambasador Republike Turske u Austriji Nj.E. Ozan Ceyhun zajedno sa suprugom Azize ugostio je 5. decembra zvanice u Ambasadi Turske u Beču.

U opuštenoj atmosferi i uskom krugu gostiju, ambasador i gospođa Azize predstavile su tradiciju pripreme turske kafe i običaje koji je prate.

Jedan od najstarijih načina pripremanja kafe je upravo turska kafa, pravi se od mirišljavih pečenih i sitno mlevenih zrna kafe koja se kuvaju u vodi. Priprema ovog napitka zahteva strpljenje i poznavanje tehnike pripreme, jer ključni deo svake dobre kafe je gusta pena na vrhu, koja se postiže laganim kuvanjem u džezvi.

U Turskoj, ispijanje kafe nije samo trenutak konzumacije toplog napitka, već i važan društveni običaj, simbol je druženja i uživanja koji sa sobom nosi određene rituale.

„ Šolja kafe predstavlja 40 godina prijateljstva“

Rasprostranjen izraz u Turskoj glasi „Šolja kafe predstavlja 40 godina prijateljstva“ i podseća nas na važnost deljenja kafe sa prijateljima i porodicom.

Svima nam je poznato da se turska kafa služi sa čašom vode i ratlukom, ali ova tradicija ima i svoje značenje. Naime, ispijanje vode pre kafe signalizuje glad, dok slatki ratluk nakon kafe pokazuje zadovoljstvo gosta gostoprimstvom domaćina.

Amabasador Ceyhun, pojasnio je i “umešanost” kafe prilikom rituala prosidbe mlade u njenoj kući, koji se razlikuje od regiona do regiona u Turskoj, tako negde poslužena slatka kafa koju zaprošena devojka pripremi je bila znak njenog pristanka, dok je kafa pripreljena sa solju značila odbijanje prosca. Međutim, u nekim krajevima “slana kafa” predstavlja prvi test za budućeg mladoženju da ukoliko mu je stalo do devojke, istrpi i so u kafi kao znak trpeljivosti i naklonosti.

Ambasador Ceyhun pogledao je i u šoljicu hrvatskog amabasadora Daniela Glunčića (1.d.)

Međutim, ambasador je šaleći se predstavio i običaj okretanja šolje i gledanje iz iste tumačeći šare nastale od slivanja soca od kafe, što je bilo krajnje zabavno za sve prisutne.

Tekst: Svetlana Nenadović Glušac

Foto: Svet Dijaspore / S.N.G.