Videti osobu koja spava otvorenih očiju zaista može da deluje zastrašujuće. Ovo stanje se češće javlja kod male dece i beba, ali nije tako retko i kod odraslih osoba i zove se lagoftalmus.
Istraživanja su pokazala da oko 20 odsto ljudi spava s otvorenim očima, a takođe vlada mišljenje da ga deca mogu naslediti od svojih roditelja, piše CNN.
Nije dobro za vaše zdravlje
Lagoftalmus se dešava kada se kapci ne zatvore dovoljno da pokriju oko, bilo delimično ili u potpunosti.
Možda nije tako strašno, ali ispostavilo se da je spavanje otvorenih očiju nešto o čemu bi trebalo da obavestite svog lekara, jer to može da ukaže na ozbiljan, osnovni medicinski problem kao što je moždani udar, bolest štitne žlezde ili oštećenje facijalnog nerva.
Oštećenje očnih kapaka može da bude razlog lagoftalmusa. Uzmimo na primer sindrom opuštenih očnih kapaka, gde kapci postaju labavi i mogu lako da se otvore u toku noći kada se okrećete s jedne na drugu stranu.
Opušteni kapci su često povezani sa opstruktivnom apnejom u snu, opasnim poremećajem spavanja gde se meka tkiva vašeg grla privremeno opuštaju, sužavajući disajne puteve.
Disanje može da bude trenutno prekinuto, a ukoliko se često javlja tokom noći može da bude povezana sa povećanim rizikom od bolesti koronarnih arterija, srčanog udara, srčane insuficijencije i moždanog udara.
Lagoftalmus takođe može da pokvari vaš san. Svetlost stimuliše mozak da bude budan, tako da će vas verovatno probuditi ako su celu noć.
Nije dobro za vaše oči
Vaši kapci bi trebalo da budu potpuno zatvoreni noću kako bi oči imale potrebnu vlagu.
Ako se lagoftalmus ne leči, kaže Nacionalna fondacija za spavanje, može dovesti do pojave „suvih očiju, zamagljenog vida, infekcije, pa čak i trajnih problema sa vidom“.
Može se da se leči
Postoje stvari koje možete da učinite kako biste pomogli da se oči potpuno zatvore. Možete jednostavno nositi maske za oči dok spavate.
Korišćenje veštačkih suza tokom dana i ovlaživača vazduha tokom noći takođe može da pomogne kod gubitka vlage.
Izvor: N1info.rs